Aromatik Bitki ve Baharatlar

dost mutfak

Baharatlar hakkında Genel Bilgi:


Anadolu’muzda ise çok eski yıllardan beri çok çeşitli aromatik bitkiler tasnif edilerek kullanıla gelmiştir. Son yüzyılda çeşitli sebeplerden kuşaklar arası bilgi akışı kesilmiş, ancak özellikle son zamanlarda yeniden bu konuda bir canlanma ve bilinçli bir yönelim gözlenmektedir.

Ülkemiz doğal florasındaki 10.000 civarındaki bitki türünün 1/3’ ünün endemik olduğu, aromatik bitkilerin ise bu oranın % 30’unu teşkil ettiği bildirilmektedir. Tüm Avrupa’da toplam 12.000 bitki türü olduğu düşünüldüğünde biyolojik çeşitliliğimizin zenginliği görülmektedir.


Gıda elde etmek için üretilen türler ancak 3.000 civarındadır. Buna karşılık yabani olup da, gıda olarak kullanılan bitki türünün 100.000’in üzerinde olduğu sanılmaktadır. Tedavi amacıyla kullanılan bitkilerin miktarı antik çağdan beri devamlı bir artış göstermektedir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Aromatik Bitki ile Baharatlar arasındaki farklar:

Günümüzde aromatik bitkiler (aromatik nebatlar/herb) ve baharatlar (spice) birbirleri ile karıştırılsa ve aynı sanılsa da aralarında ciddi farklar bulunmaktadır.

Öncelikle Aromatik bitki tanımı çağdan çağa değişiklik göstermektedir. Genel olarak aromatik bitkilerden kasıt yapraklarından değişik lezzetler elde edilen ve farklı iklimlerde yetişebilen nebatlardır. Yaprakları veya çiçekleri taze, kurutulmuş, kıyılmış, kırılmış, döğülmüş şekillerde, yemeklerde, çaylarda, içeceklerde, soslarda vb kullanılır. Yemeklere konulma esnasında genel olarak pişmeye yakın ilave edilir ki, uzun pişirme süreci sonunda aromasını yitirmesin.

Baharatlar da aynen aromatik bitkiler gibi kullanılırlar. Genel olarak tropikal bölgelerde yetiştirilirler. Baharatlarda aromatik bitkilere nazaran çok daha keskin aromalar olduğu gibi, baharat bitkisinin çok daha fazlasından, yaprağından, dalından, kökünden, gövdesinden, yumrusundan, tohumundan, çiçeğinden, her şeyinden faydalanılmaktadır. Baharatlar, aromatik bitkilerin aksine, pişirme sürecinin başında kullanılırlar.

Diğer taraftan hem aromatik bitkiler hem de baharatlar aynı zamanda tedavi amaçlı, boyama veya kokularından faydalanılmak üzere farklı sektörlerde kullanılmaktadır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Besin Değerleri:

Baharatlar, aromatik bitkilere nazaran çok daha az yağ ve karbonhidrat değerlerine sahiptirler. Her ikisi de kendilerine özgü bazı besinler barındırırlar. Örneğin; Fesleğen ve karanfil kalsiyum ve potasyum kaynağıdırlar. Her ne kadar yemeklerde ya da beslenmede çok küçük miktarlarda kullanılsa da yeterli olmaktadır.


Baharatlar ve aromatik bitkiler, ilave edildikleri yiyeceklere ihmal edilebilir miktarlarda kalori ilavesi sağladıklarından vazgeçilmez katkılar olarak kalmakta ve beslenme alışkanlıklarında önemlerini daima korumaktadırlar.

Saklanmaları:

aharatlar ve aromatik bitkilerin saklanması büyük önem arz etmektedir.

Baharatlar, tohum olarak döğülmüşlerinden daha uzun süreli saklanırlar. Hava geçirmeyen kaplarda serin ve kapalı ortamda saklanmalı, doğrudan güneş ışığından ve ısıdan sakınmalıdır.


Baharatlar ve aromatik bitkiler ne denli taze ise o denli güçlü aroma ve lezzete sahiptir.
Aromatik bitkilerin kurutulmuş olarak saklanma süresi 6 ayı aşmamalı, ilk üç aydan sonra buz dolabında saklanması önerilmektedir.

Aromatik bitkilerin taze saklanması ise bulunduğu yerin ve kendisinin rutubet oranına göre sınırlanmakta, bir kaç günü geçmemektedir. İyi kurutulur ve rutubet uzaklaştırıldığı takdirde bu süre uzar, aksi takdirde hemen çürüme sürecine girmektedir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Aromatik Bitki ve Baharatların Kullanımları

Kümes Hayvanları için:

Biberiye ve kekik,
Tarhun Otu, Yabani Mercanköşk ve Soğan, Sarımsak Tozları.
Kimyon, Defne Yaprağı, Safran veya Zerdeçal,
Zencefil, Tarçın, Yenibahar
Köri Tozu, Kekik ve Soğan Tozu

Sığır Eti için:

Kekik, Defne Yaprağı ve ince kıyılmış Kuru Soğan
Zencefil, Hardal ve Sarımsak Tozu
Dereotu, Muskat Cevizi, Yeni Bahar
Kara Biber, Defne Yaprağı, Karanfil Tohumu
Şili Tozu, Tarçın, Yabani Mercanköşk
Hamur İşleri için:

Fesleğen, Biberiye, Kıyılmış Maydanoz
Kimyon, Zerdeçal, Kırmızı Biber
Yabani Mercanköşk, Kekik

Kilo verdiren Mucizevi Baharatlar 


Aromatik Bitki ve Baharat çeşitleri Kullanım Yerleri


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Dost Mutfak

Pratik,Kolay ve Lezzetli Yemek Tarifleri, Diyet / Sağlık ,Yemeğe Dair

Herşeyi bula bileceğiniz Android uygulamımızı indirerek cep teleofnlarınızdan ve

Tabletleriniz den Rahatlıkla Ulaşa Bilirsiniz…
(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir