Kurban Eti Nasıl Saklanmalı?

Dost mutfak


                                                                             

Et tüketiminin had safhaya ulaştığı Kurban Bayramı’na kısa bir süre kala, kurban etinin nasıl saklanması konusunda bilgilenmemiz gerek.

Kurbanda sık sık yaşanan sıkıntılardan birinin etin muhafazası olduğunu anlatan Uzmanlar, “Vatandaşlarımız bu konuda hem bilinçsiz hem duyarsız hem de söylenenlerin yıllardır tekrar edilmesine rağmen uyulmadığını dile getiriyorlar. Vatandaşlarımıza şöyle tavsiyelerde buluna biliriz.

 Kurban bayramında yapılan yanlış alışkanlıkların başında kurban etlerinin kesildikten hemen sonra hatta sabah kahvaltısında tüketilmesidir, “Hayvanlardaki mikroorganizmalar kesimden sonra 24 saat içinde ölür ve hayvan ilk kesildiğinde ölüm sertliği olarak adlandırdığımız sertlikte olur. Özellikle mide ve barsak rahatsızlıkları olan kişilerin dikkat etmesi gereken bir konu da bu dur. Etler soğuk ortamda birkaç gün bekletildikten sonra tüketilmelidir. Büyükbaş hayvanların etleri 0 derecede 7-10 gün bekletildiğinde tam yumuşama sağlanır ve etin lezzeti artar”


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

. Hayvanlar kesildikten sonra etin sıcaklığını üzerinden atması gerekiyor. Bunun için parçalanan etleri kendinden bağımsız olarak leğenlere, tepsilere parça parça dağıtmaları ,ya da asabiliyorlarsa asıp etin güneş görmeyen serin bir yerde 5-6 saati geçmeyecek şekilde bekletilmesi, ısısı kendi seyrinde düşürülen etin, bu sürenin sonunda buzdolabına hijyenik ve sağlam poşetlerle konulması gerek.

Bunu yapan var yapmayan var. Yapmayanlar hemen torbanın içine koyuyor ve ağzını bağlayarak eve götürüyorlar. Hemen dolaba atıyorlar. Etler havasız bir şekilde kalınca hem harlıyor yani kendi sıcaklığında pişiyor hem de yeşillenip kokmaya başlıyor. ya da eve götürdüklerinde üst üste koydukları için eti lokal olarak belli kısımlar kokmaya başlıyor. Bunların önüne geçmek için önce etlerin sıcaklığını atmasını beklemek lazım. Ondan sonra ertesi gün kasapta işlenecekse bunları dolapta bir leğenin içinde tepsinin içinde olduğu gibi koyup veya artık geceleri serin oluyor balkonda güneş almayan bir yere koyarak saklana bilir. Etin dayanma süresinin ise kesim kalitesi ve et parçasının büyüklüğüne göre değiştiğini ve büyük parçaların 5-6 gün buzdolabı koşullarında muhafaza edilebileceğini , kıymalık etlerin de aynı koşullarda ortalama 3 gün saklanabilir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hava alan etin bozulmayacağını dile getiren uzmanlar, “Etler normal derecede artı 4 dereceye kadar muhafaza edilebilir ama gün içinde kullanılacaksa ve dolaba konacaksa sararak değil de hava alacak şekilde koyulmaları gerekiyor. Et hava aldığı sürece 24 saat içinde bozulmaz. Havasız et bozulur. Vatandaşlarımızın bunu bilmeleri gerekiyor”

Kurban etinin iyi muhafaza edilmesi durumunda 6 aya kadar kullanılabileceğini vurgulayan uzmanlar,

“Kurban eti iyi muhafaza edildikten sonra, kasapta işlenip evde buzluğa konduğu zaman 6 ay kendini muhafaza eder. Vatandaşlarımızın 2-3 ay içinde bu etlerini tüketmelerini tavsiye ederiz. Bir de etleri dolaptan çıkardıktan sonra şok çözüldükten sonra hemen tüketilmeli. İkinci bir şoka sokmamaları gerekiyor.Rengi değişen ve tadı kaçmaya başlayan eti kullanmalarını pek tavsiye etmiyoruz.”


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


Dost Mutfak

Pratik,Kolay ve Lezzetli Yemek Tarifleri, Diyet / Sağlık ,Yemeğe Dair Herşeyi bula bileceğiniz Android uygulamımızı indirerek cep teleofnlarınızdan ve Tabletleriniz den Rahatlıkla Ulaşa Bilirsiniz…Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir